Jaką glinkę kosmetyczną wybrać? Poszczególne kolory mają różne właściwości

2024-08-27 11:07

Maseczki z glinki, okłady czy kąpiele z glinką regenerują skórę, oczyszczają ją ze złogów tłuszczu i toksyn oraz remineralizują jej struktury. Glinka kosmetyczna nie wywołuje alergii, nie powoduje podrażnień i nie wysusza skóry. Zobacz, jakie są rodzaje glinek i na jakie problemy skórne pomagają.

Maseczki z glinki kosmetycznej mogą poprawić stan skóry

i

Autor: Getty Images

Regularne stosowane kosmetyków na bazie glinki kosmetycznej (jako maski, okłady czy też miejscowo nacierając zmienione miejsca) znacznie poprawia stan skóry. Glinka pielęgnuje ją, wygładza i ujędrnia. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i poprawia ukrwienie. Preparaty z glinką, dzięki zawartości dwutlenku tytanu, tworzą na skórze naturalny filtr chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.

Rodzaje glinek:

Glinka zielona, czyli tzw. illit ma działanie gojące, oczyszczające i odkażające. Zawiera ok. 20 różnych soli mineralnych istotnych dla zdrowia skóry. Zalecana jest zwłaszcza do cery tłustej oraz do pielęgnacji cery trądzikowej z wypryskami. Maseczka z zielonej glinki ściąga i uelastycznia skórę, działa też przeciwzmarszczkowo. Illit daje dobre efekty w leczeniu łuszczycy i egzemy. Warto mieć ją w domowej apteczce, przyspiesza gojenie drobnych skaleczeń, oparzeń i ukąszeń komarów.

Glinka kaolinowa (biała) zawiera dość dużo glinu (około 38%) przez co jej działanie jest łagodniejsze. Maseczka kaolinowa polecana jest do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, na którą działa kojąco i zabliźniająco. Kaolin jest na tyle delikatny, że można go stosować jako zasypkę dla niemowląt lub na odleżyny.

Glinka czerwona stosowana jest do cery tłustej, jednocześnie delikatnej i wrażliwej. Zawiera dużo krzemu, glinu, żelaza, wapnia i manganu. Regularnie stosowana maseczka z glinką czerwoną obkurcza i uszczelnia naczynka krwionośne, łagodzi trądzik różowaty i zapobiega teleangektazji. Wygładza cerę i działa ściągająco na rozszerzone pory. Glinka różowa to połączenie glinki białej i czerwonej, zachowujące wszelkie atrybuty obu glinek.

Glinka żółta ma skład i działanie podobne do czerwonej, ale jest bogatsza w żelazo. Łagodnie oczyszcza skórę i uzupełnia brakujące minerały. Będzie odpowiednia dla cery tłustej o szarym kolorycie, wrażliwej i normalnej.

Glinka niebieska jest ceniona za swoje właściwości detoksykujące i odświeżające. Jest bogata w krzem, fosfor, żelazo oraz magnez. Ze względu na delikatne właściwości złuszczające, glinka niebieska skutecznie usuwa martwy naskórek, co pomaga w regeneracji skóry i przywraca jej zdrowy, naturalny blask. Można ją stosować do wszystkich typów skóry, ale szczególnie polecana jest do cery mieszanej oraz dojrzałej. Również stanowi doskonałe wsparcie w walce z cellulitem, gdyż poprawia krążenie krwi i wspomaga eliminację toksyn z organizmu.