Prace, które każdy dobry ogrodnik robi w lipcu. Nie zaniedbaj ich, a kwiaty ci się odwdzięczą

2024-07-21 8:27

Przeczytaj, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja bylin. Co zrobić z kwiatami, które już przekwitły? Zobacz, jakie prace ogrodowe należy wykonać w lipcu na rabacie bylinowej.

W lipcu nasze ogrody są pełne pięknych kolorowych kwiatów. Aby je podziwiać w pełnej krasie przez długie lata należy o nie odpowiednio zadbać. Pielęgnacja bylin zarówno tych kwitnących, jak i przekwitłych jest bardzo ważna.

Prace ogrodowe w lipcu

  1. Do roślin wieloletnich należą również rośliny cebulowe, większość z nich już przekwitła i ich cebule wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To dobry moment na wykopanie cebul, np. tulipanów, narcyzów, hiacyntów, szachownicy czy zawilców. Jeśli ich liście już zaschły, wykopujemy cebulki i układamy w suchym, ale w przewiewnym miejscu, aby przeschły. Tak przesuszone cebulki oczyszczamy z resztek ziemi i zaschniętych pędów. Jeśli się rozrosły, możemy podzielić je na kilka nowych cebulek. Tak przygotowane przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu do jesieni.
  2. Lipiec to dobry czas na dzielenie i przesadzanie bylin. Możemy te prace przeprowadzić na roślinach, które już przekwitły. Są to np. pierwiosnki, rogownice, macierzanki, barwinki, żagwin czy płomyk szydlasty. Najlepiej tą czynność przeprowadzać w dni chłodniejsze, deszczowe, wtedy rośliny nie są narażone na dodatkowy stres. Na pewno takie byliny przyjmą się i zaczną szybko się rozrastać. Przy podziale starych roślin pobierzmy do rozsady tylko młode sadzonki (te zewnętrzne). Taki zabieg odmłodzi rośliny.
  3. Przesadzamy i rozmnażamy kosaćce bródkowe. Po przekwitnięciu i przyschnięciu pędów kwiatowych przygotowujemy sadzonki najlepiej z młodych roślin 2-3 letnich. Dzielimy zdrowe kłącza i wysadzamy na rabacie. Aby zachować równowagę między częścią podziemną a nadziemną rośliny należy skrócić jej liście na wysokość około 15 cm.
  4. Robimy również porządki na rabatach z młodymi siewkami roślin wieloletnich. Przeprowadzamy tam prace typu: usuwanie chwastów, przerywanie i pikowanie siewek oraz lekkie spulchnianie gleby i podlewanie. Pielęgnacje młodych bylin również należy przeprowadzać w dni pochmurne.
  5. Pielęgnacja bylin to również praca przy kwitnących roślinach. Pamiętajmy, że usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza roślinę do wydawania nowych pąków kwiatowych, czyli przyśpiesza jej kwitnienie. Taki zabieg również sprawia, że rabata wygląda zawsze efektownie.
  6. Ważnym zabiegiem w lipcu jest nawożenie roślin. W tym okresie byliny powinny być zasilane nawozami wieloskładnikowymi, które zapewnią roślinom obfite kwitnienie i odpowiedni wzrost.
  7. Ostatnią, lecz nie mniej ważną czynnością w pielęgnacji bylin w lipcu jest kontrola zdrowotna roślin. Choroby grzybowe oraz szkodniki mogą skutecznie zniszczyć wiele godzin włożonej pracy.

    Regularne przeglądanie roślin, w szczególności pod kątem mączniaka prawdziwego, rdzy czy szarej pleśni, pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów. Przy podejrzeniu infekcji należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, przestrzegając zaleceń producenta.

    Warto również zwracać uwagę na objawy ataku szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, i natychmiast podjąć działania, aby zapobiec ich rozmnażaniu. Regularna kontrola zdrowia roślin pozwoli cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez całe lato.