Dlaczego wybuchła pompa ciepła w Chrząstowicac? Czy pompy ciepła są bezpieczne?

Wybuch pompy ciepła w domu w Chrząstowicach był przyczyną tragicznej śmierci dwóch osób. Czy montaż pompy ciepła jest bezpieczny? Dlaczego zginął serwisant i lokator domu?

Wybuch pompy ciepła

i

Autor: PSP

Tragiczne wieści dotarły do nas z Chrząstowic – niewielkiej miejscowości w województwie opolskim. W trakcie remontu doszło do wybuchu i zginęły dwie osoby. Początkowo wydawało się, że wybuchł gaz, jednak ostatecznie strażacy poinformowali, że do wybuchu doszło w czasie serwisowania pompy ciepła.

Przy tej okazji zasadne jest pytanie, jak doszło do wybuchu i czy montowane pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników.

Czy pompy ciepła są bezpieczne?

Według zapewnień producentów, wszelkiego rodzaju pompy ciepła nie stanowią zagrożenia dla użytkowników, o ile są prawidłowo zamontowane, a instalację powierzymy wykwalifikowanym serwisantom. Wśród zagrożeń wymienia się co prawda możliwość porażenia prądem czy też zatrucie czynnikiem chłodniczym, jednak niebezpieczeństwo wybuchu do tej pory nie było brane pod uwagę.

Czy pompa ciepła może wybuchnąć?

Sprawę wypadku śmiertelnego w Chrząstowicach bada obecnie policja. Śledztwo jest na wczesnym etapie i obecnie trudni przypuszczać, jak się zakończy.

Trudno jest komentować sytuację, gdy nie zna się wszystkich okoliczności zdarzenia, ale pewne jest to, że pompy ciepła nie stanowią żadnego zagrożenia dla ich użytkowników - twierdzi Paweł Lachman, prezes stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), cytowany przez money.pl

A jednak coś wybuchło. Tylko co?

Doświadczeni instalatorzy uważają, że mogło dojść do wybuchu na przykład podczas spawania elementów konstrukcyjnych, co nie było bezpośrednio związane z serwisowaniem pompy ciepła.

Wiadomo też, że monoblokowe pompy ciepła mogą mieć palne czynniki chłodnicze. Pracownicy są jednak tak dobrze przeszkoleni, że doskonale wiedzą, jak zachować się przy takich urządzeniach, jakie procedury zachować i jakich specjalistycznych narzędzi użyć, aby nie doszło do wybuchu pompy ciepła.

Serwis nto.pl cytuje serwisanta, który wskazał, jak według niego może dojść do tragedii. Według niego wybuch jest możliwy podczas nabijania instalacji pompy ciepła czynnikiem gazowym. W tym przypadku niezbędny jednak jest kontakt gazu z iskrą – być może zapalonym papierosem. Serwisant zaznacza jednak wyraźnie, że i w tym przypadku szansa na doprowadzenie do wybuchu musiałaby być splotem kilku bardzo nieszczęśliwych elementów, łącznie z wystąpieniem wyjątkowo dużego stężenia gazu.

Ryzyka wybuchu pompy nie można wykluczyć

Ryzyko bezpośredniego wybuchu podczas instalacji pompy ciepła jest stosunkowo niskie, ale nie można go całkowicie wykluczyć.

Najczęściej wymieniane czynniki, które mogą potencjalnie prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, to

  • Prace elektryczne: Nieprawidłowe połączenia elektryczne, uszkodzone przewody lub narzędzia mogą spowodować zwarcie, iskrzenie, a w skrajnych przypadkach pożar.
  • Użycie łatwopalnych substancji: W niektórych przypadkach, np. przy pracach spawalniczych, mogą być używane substancje łatwopalne, co zwiększa ryzyko pożaru.
  • Wyciek czynnika chłodniczego: Chociaż współczesne czynniki chłodnicze są zazwyczaj niepalne, ich wyciek może prowadzić do problemów zdrowotnych lub uszkodzenia urządzeń.
  • Prace ziemne: Podczas wykonywania wykopów istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji gazowych lub elektrycznych, co może prowadzić do wybuchu.

Ile jest wypadków w czasie montażu pompy ciepła?

Ryzyko wypadku związanego z instalowaniem czy serwisowaniem pompy ciepła można zminimalizować niemal do zera, gdy korzysta się z fachowców po przeszkoleniu. Dość powiedzieć, że w ostatnich dwóch latach doszło tylko do dwóch incydentów, gdzie zagrożone było zdrowie człowieka.

Dwa lata temu w Rudzie Strawczyńskiej doszło do wybuchu gazu przy pompie ciepła. W tamtym przypadku serwisant został jedynie poparzony.

W zeszłym roku natomiast pompa wadliwie wykonane podłączenie instalacji elektrycznej do pompy ciepła spowodowało pożar budynku jednorodzinnego w Dzierzbinie w województwie wielopolskim