Jak przygotować ścianę do tapetowania?

2024-08-04 16:06

Tapet nie wolno naklejać na byle jakie podłoże. Zanim więc przygotujesz klej i rozwiniesz rulony, rzuć okiem na ściany i sprawdź, czy nie są brudne, krzywe lub chropowate. Odpowiednie przygotowanie podłoża, to połowa sukcesu. Mówimy jak się do tego zabrać.

Krok po kroku - przygotuj ścianę pod tapetę

  • Przede wszystkim sprawdź jakość powierzchni. Wszelkie dziury, głębsze niż 2 mm musisz zaszpachlować masą gipsową, a później, po jej wyschnięciu, naprawione miejsca przetrzeć delikatnie papierem ściernym.

  • Podłoża chłonne (tynki gipsowe, cementowo-wapienne) warto zagruntować odpowiednim preparatem. Zmniejszy się w ten sposób ich chłonność i nie będą odciągać wody z kleju. Gruntowanie jest konieczne w przypadku płyt gipsowo-kartonowych; płyty gipsowo-włóknowe można tapetować bez takiego przygotowania. Grunt, oprócz tego, że zmniejszy chłonność podłoża da jeszcze jedną korzyść – łatwiej będzie oderwać tapetę od podłoża, gdy zechcesz wymienić ją na nową lub całkowicie się jej pozbyć.

  • Pomalowane ściany powinno się przemyć wodą z szarym mydłem. Jeśli po tym zabiegu zauważysz, że malarska powłoka odczepia się od muru lub tworzą się na jej powierzchni pęcherze, to wtedy konieczne będzie całkowite jej zdrapanie. Farbę olejną, po przemyciu wodą trzeba zmatowić papierem ściernym o drobnym uziarnieniu.

  • Nowej tapety nie powinieneś naklejać na starą. Dlatego konieczne będzie zerwanie starych pasów tapety. Przyda się do tego specjalny skrobak. Jeśli papierowa tapeta mocno przywarła do podłoża, wówczas trzeba ją będzie przemyć bardzo gorącą wodą po uprzednim podziurkowaniu jej powierzchni. W sprzedaży są specjalne urządzenia do odparowywania tapet oraz narzędzia do dziurkowania. Można je również wypożyczyć. Za ich pomocą pozbędziesz się nie tylko papierowych tapet, ale również winylowych i innych. W tym celu możesz również użyć specjalnego preparatu powodującego odklejanie się pasów od ściany.

Przed przystąpieniem do tapetowania warto zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym będziemy pracować. Warto, aby temperatura wahała się między 18 a 22 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powinna być na poziomie 40-60%. Zbyt niska lub wysoka temperatura, a także nadmierna wilgotność mogą wpłynąć negatywnie na proces aplikacji tapety oraz jej późniejsze trzymanie się na ścianie. Ponadto, przed rozpoczęciem pracy warto zabezpieczyć podłogi i meble folią ochronną, aby uniknąć zniszczeń i uciążliwych do usunięcia zabrudzeń od kleju czy farby.

Polecany artykuł:

Jak zrywać tapety?