Czym zasłaniać okna przed słońcem? Jakie są osłony przeciwsłoneczne?

2024-07-12 9:31

Latem slońce może dokuczyć, gdy zanadto świeci przez okna i nagrzewa wnętrza, akurat wtedy, gdy pragniesz cienia i chłodu. Przydają się także zimą, kiedy słońce jest nisko, a nie chcemy, by świeciło prosto w oczy. Mówimy, jakie produkty pozwalają ograniczać nadmierne nasłonecznienie.

Czym zasłaniać okna przed słońcem? Jakie są osłony przeciwsłoneczne?

i

Autor: Getty Images

Duże przeszklenia wypełniają dom światłem i czynią bryłę budynku lżejszą i ładniejszą. Jednak bez odpowiednich osłon, latem nie dałoby się wewnątrz wytrzymać. Osłony zapewnią cień, a niektóre także poprawią izolacyjność cieplną okien.

Rolety zewnętrzne

Potrafią spełniać jednocześnie kilka funkcji. Po zasunięciu pozwalają całkowicie odgrodzić dom od promieni słonecznych,  tworzą dobrą barierę dźwiękoszczelną, zmniejszając uciążliwość hałasów z zewnątrz oraz poprawiają izolacyjność cieplną okien. Aby zmniejszyć straty ciepła przez okna trzeba przede wszystkim zainwestować w rolety o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Takie są rolety z PCW. Ich płaszcz zbudowany jest z profili wypełnionych utwardzoną pianką poliuretanową. Taka izolacja wpływa też korzystnie na właściwości dźwiękochronne płaszcza. Dzięki roletom z płaszczem izolowanym pianką, można ograniczyć zużycie energii w sezonie grzewczym nawet do 30%, a latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o blisko 10°C oraz wytłumić dźwięki nawet o 14 dB. Najlepszą ochronę termiczną okna gwarantują rolety, które po zamknięciu od powierzchni szyby oddziela cienka, kilkucentymetrowa warstwa powietrza – wtedy staje się ono bardzo dobrym izolatorem, ponieważ nie dochodzi do cyrkulacji powietrza.

Okiennice

To weteranki techniki osłonowej, poprzedniczki rolet. Stosowane od bardzo dawna, wciąż znajdują zwolenników. Mogą być pełne lub ażurowe. Te ostatnie, po zamknięciu dopuszczają nieco światła do wnętrza. Niektóre mają też regulowane lamelki, żeby móc sterować natężeniem tego światła. Zamknięte okiennice mogą poprawić izolacyjność cieplną okien, ale w znacznie mniejszym stopniu niż nowoczesne rolety.

Żaluzje wewnętrzne

Gdy wyposażysz okna w żaluzje, łatwo będziesz mógł regulować dopływ światła słonecznego. Ustawiając lamelki pod odpowiednim kątem skierujesz światło w górę, w przód lub w dół. Gdy żaluzje z jednej strony są matowe a z drugiej błyszczące, dają w pewnym stopniu możliwość sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Jeśli bowiem lamelki skierujesz błyszczącą stroną na zewnątrz, będą one odbijały promienie, przez co mniej ciepła dostanie się do środka. Matowa strona lamelek będzie zaś pochłaniać energię cieplną i przekazywać ją do środka.

Markizy

Stanowią najlepsze zabezpieczenie pomieszczeń przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Co istotne, zacieniają wnętrze, nie zasłaniając przy tym całkowicie widoku na otoczenie. Markizy mogą mieć długość nawet do 7 m i rozpiętość do 4 m. Kąt ich nachylenia może być regulowany w zależności od rodzaju markizy w zakresie od 4 do 80°, a nawet od 0 do 160°.

Rolety wewnętrzne

Są to przeważnie rolety materiałowe, nawijane na wałek zamontowany tuż nad oknem. Rolety do okien połaciowych, ale również niektóre z rolet do okien pionowych, mają ponadto boczne prowadnice. Gdy płaszcz rolety zostanie rozwinięty, powstrzymuje promienie słoneczne i we wnętrzach jest nieco ciemniej i chłodniej. Jedne rolety wewnętrzne powodują niewielkie, inne częściowe, a jeszcze inne całkowite zaciemnienie. Niektóre rolety są od strony okna pokryte błyszczącym materiałem, zdolnym odbijać promienie słoneczne, aby wnętrze jeszcze mniej się nagrzewało.

Werticale

Pełnią podobną funkcję, jak żaluzje. Ich lamelki są szersze i ustawione pionowo. Wykonane bywają przeważnie z tkaniny szklanej lub poliestrowej. Poruszają się po szynie zamocowanej do nadproża lub sufitu. Lamelkami steruje się za pomocą sznurka lub plastikowego łańcuszka. Za ich pomocą można obracać lamelkami w promieniu 180o wokół ich osi. Oczywiście można je też rozsuwać i zsuwać. Maksymalna długość werticali to około 7 m, a wysokość – około 5 m. Niektóre werticale mają lamelki, które w górnej części są przezroczyste i zawsze zapewniają dopływ światła. Werticale najczęściej słabo zasłaniają okna przed światłem i zawsze, w mniejszym lub większym stopniu wpuszczają je do środka.

Osłony zewnętrzne i wewnętrzne – nowe technologie i automatyzacja

Nowoczesne technologiczne rozwiązania w dziedzinie osłon okiennych znacząco podnoszą komfort użytkowania i efektywność energetyczną budynków. Zintegrowane systemy automatyzacji domowej, takie jak inteligentne rolety czy żaluzje, mogą być sterowane za pomocą aplikacji mobilnych, co umożliwia zdalne zarządzanie nimi oraz programowanie czasowe. Dzięki czujnikom nasłonecznienia i temperatury, osłony mogą automatycznie regulować swoją pozycję, minimalizując w ten sposób potrzebę używania klimatyzacji w lecie oraz poprawiając izolację cieplną zimą. Co więcej, technologie takie jak fotowoltaiczne panele zintegrowane z markizami nie tylko chronią przed słońcem, ale również generują energię elektryczną, przyczyniając się do obniżenia rachunków za prąd. Wszystko to sprawia, że inwestycja w nowoczesne systemy osłonowe nie tylko poprawia komfort mieszkania, ale także przynosi realne korzyści ekonomiczne i energetyczne.

Znasz się na kotach? Udowodnij to. Bez kompletu nie pokazuj się swojemu kotu!

Pytanie 1 z 15
Kocieta po urodzeniu: