Aranżacja białej kuchni. Jaki wybrać styl? Mamy dużo inspiracji

2024-07-26 15:29

Białe kuchnie można urządzić niemal w każdym stylu. Ponieważ kolor biały jest uniwersalny, znakomicie sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych klasycznie, jak i nowocześnie. Biel szczególnie dobrze prezentuje się w kuchni prowansalskiej, nowoczesnej, a także wiejskiej.

Białe kuchnie budzą emocje. Mają swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Niewątpliwym atutem białej kuchni jest to, że jest uniwersalna i neutralna. Białe szafki bez problemu odnajdą się w kuchni połączonej z salonem. Poza tym kolor biały jest znakomitym pomysłem, jeżeli Twoja kuchnia jest mała i wąska – jasny kolor fantastycznie ją powiększy i rozświetli.

Przeciwnicy białych szafek twierdzą, że widać na nich zabrudzenia i z upływem lat żółkną.

Biała kuchnia w stylu prowansalskim

Kolor biały jest idealny do kuchni w stylu prowansalskim. W takiej kuchni jasne drewniane meble współgrają z roślinnymi motywami, np. płytkami ceramicznymi we florystyczne wzory, bordiurą z motywem drobnych liści, serwetami w kwiaty. Meblem obowiązkowym w takiej aranżacji jest kredens, najlepiej ręcznie malowany. Taka kuchnia jest pełna dodatków, np. serwetek, wazonów, wikliny oraz... pachnących ziół. Kuchnia prowansalska powinna być przestronna, żeby nie przytłumił jej nadmiar dodatków.

Biała kuchnia nowoczesna

Kolor biały jest wprost stworzony do pomieszczeń surowych i minimalistycznych, a takie właśnie są nowoczesne wnętrza.

Jeżeli marzy ci się kuchnia nowoczesna, białe lakierowane fronty będą idealne. Wspaniale zaprezentują się w towarzystwie metalu, szkła, a także kamienia czy drewna, które nada surowemu wnętrzu odrobinę ciepła. Aranżację podkreślą nowoczesne, metaliczne sprzęty.

Biała kuchnia w stylu wiejskim

Aranżacja kuchni w wiejskim stylu jest surowa i nieco siermiężna. W takiej kuchni meble zwykle są z drewna, często malowanego lub bielonego. Meble są ciężkie, choć mogą mieć również przeszklenia i ażurowe plecione fronty.

Podobnie jak w kuchni prowansalskiej ważne miejsce zajmuje kredens, a także piec kaflowy. Ściany wykańcza się zwykle płytkami ceramicznym, na blacie stoją gliniane misy i dzbany, szybę okienną ozdabia zazdrostka. Do takiej aranżacji pasują sprzęty w stylu retro. Białe fronty zwykle nie mają jednolitego odcienia, ale są przecierane lub postarzane.

Warto również zaznaczyć, że białe kuchnie oferują doskonałe tło dla eksperymentów z różnorodnymi detalami wykończeniowymi, co otwiera dodatkowe możliwości aranżacyjne. Na przykład, wybór różnobarwnych uchwytów do szafek czy nietypowych włączników światła może wpłynąć na ostateczny charakter wnętrza, nadając mu unikalny i indywidualny wygląd. Dodatkowo, biała kuchnia może być świetnym polem do działania dla miłośników sezonowych dekoracji; z łatwością można zmieniać akcenty kolorystyczne w zależności od pory roku, wprowadzając elementy takie jak kolorowe poduszki na krzesła, obrusy, czy rośliny doniczkowe. Dzięki temu wnętrze zyskuje na dynamice i zawsze prezentuje się świeżo oraz zaskakująco.